museum logo

צילום: זיו שמשון
מוזיאון הסובלנות ירושלים גאה להציג:

טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בשיתוף הג'רוזלם פוסט

12 למאי, 2024

מוזיאון הסובלנות ירושלים קיים את טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בשיתוף הג'רוזלם פוסט והשנה, היה זה טקס קשה ואמוציונאלי במיוחד. האורחים הרבים מילאו את האולם בן ה-400 המושבים במוזיאון, כאשר רבים מהם אף התיישבו על המדרגות או עמדו בצד כדי לצפות במהלך הטקס.

"כל חייל נתן את כל חייו למען הכל, כל אחד מהם גיבור, כל אחד מהם כוכב מנחה שמאיר לנו את הדרך", אמר ראש המוסד לשעבר, יוסי כהן. "אנחנו רואים את פניהם, אנחנו זוכרים את שמותיהם ואנחנו אוהבים אותם מאוד". כהן סיפר את סיפורם של שניים מבני דודיו שנפלו בקרב במלחמה הנוכחית – אחד בקיבוץ בארי והשני בעזה, ושיתף כי אנשים כמותם הם אלה "שהופכים את החושך לקצת יותר בהיר".

הערב נפתח עם הישמע הצפירה, ומיד אחריה נערכה הדלקת אבוקת זיכרון על ידי אלמנתו של סרן (מיל') דוד מאיר, קצין מיחידת העילית סיירת מטכ"ל שנפל בקרב ב-7 באוקטובר בלחימה במחבלי חמאס בקיבוץ בארי. לאחר מכן, קרא בנו של שוטר שנפל את תפילת קדיש, ואחריו קרא שלומי נחומסון, מנכ"ל ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, את תפילת יזכור לחללי צה"ל. היו"ר המשותף של המוזיאון, הרב מרווין האייר, נשא תפילת אל מלא רחמים.

לפאנל עם העורך הראשי של ה"ג'רוזלם פוסט", צביקה קליין, הצטרפה איריס חיים, אמו של יותם חיים, שנחטף לעזה ונהרג בשוגג על ידי צה"ל. "ליותם תמיד הייתה נוכחות בולטת", שיתפה והוסיפה כי "יש לי גאווה רבה בבן שלי, בצבא ובארץ". היא כינתה את יותם לוחם, ואמרה כי "הוא בחר להשתחרר, והוא הצליח".

לאחר מכן הוצג סרטון מעשי הגבורה של סער מרגוליס, איש צוות הביטחון בכיסופים שנהרג ב-7 באוקטובר. סער הותיר אחריו את אשתו ושתי בנותיו נצורות בממ"ד, בזמן שיצא להילחם במחבלים. לדברי הניצולים, סער לחם בגבורה, הרג מחבלים רבים והציל נפשות. אשתו, יסמין מרגוליס, סיפרה לקהל על בעלה הגיבור: "אהיה גאה בסער עד יומי האחרון. הבנות שלי יגדלו בידיעה שאביהן היה גיבור".

לקראת סיום האירוע, לאחר ביצוע של שירת התקווה על ידי מקהלת רבני צה"ל, התקיים פאנל בהשתתפות שלוש חיילות בודדות ששיתפו את סיפורי הגבורה שלהן, כאשר השאירו את חייהן מאחור כדי להצטרף לצה"ל ושירתו בחזית, בעזה ובצפון.

במהלך הטקס, יוני ריס, מנכ"ל המוזיאון, נשא דברים ואמר: "יום הזיכרון השנה הינו יום זיכרון שמחבר את זיכרון הנופלים לאורך כל ההיסטוריה של מדינת ישראל להווה הקשה והכואב של מדינת ישראל בעת הזו. כולנו החיים כאן ובגלות מבינים את מחיר הקיום היהודי והמדינה שעה שעה, וביתר דגש לאור מלחמת חרבות ברזל. הערבות הדדית שצמחה מתוך הכאב הינה התקווה לעתיד טוב יותר לפרט ולכלל כאחד".

אירועים נוספים

14 במאי, 2024
מוזיאון הסובלנות ירושלים ערך את תפילת יום העצמאות המסורתית בהשתתפות למעלה מ-1,500 מתפללות ומתפללים!
למעלה מ-1,500 גברים ונשים, כולל נציגים ממשפחות החטופים, לקחו חלק בתפילת הלל חגיגית, אשר נערכה בבוקר יום העצמאות במוזיאון הסובלנות ירושלים. זו הייתה תפילה מלאת רגש, בליווי ההרכב א – קליינער בענד – שהפכו את תפילת החג לחוויה מוזיקלית ייחודית.
4 לאפריל, 2024
מוזיאון הסובלנות ירושלים אירח את אירוע בני ובנות מצווה השנתי של ארגון אלמנות ויתומי צה"ל
ב 4 לאפריל 2024 קיימנו במוזיאון הסובלנות ירושלים את אירוע בני ובנות מצווה השנתי של ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, ובמסגרתו 48 יתומי צה"ל וכוחות הביטחון שאיבדו את יקיריהם במערכות ישראל, חגגו בר ובת מצווה במוזיאון.
18 בפברואר, 2024
כנס הפסגה השנתי של ועידת הנשיאים
מוזיאון הסובלנות ירושלים אירח את כנס הפסגה השנתי של ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב ב-18 בפברואר. באירוע השתתפו מנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ארצות הברית בישראל ג'ק לו.
דילוג לתוכן