museum logo

צילום: צחי קראוס

מוזיאון הסובלנות ירושלים גאה להציג:

כנס הפסגה השנתי של ועידת הנשיאים

18 בפברואר, 2024

מוזיאון הסובלנות ירושלים אירח את כנס הפסגה השנתי של ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב ב-18 בפברואר. באירוע השתתפו מנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ארצות הברית בישראל ג'ק לו.

וויליאם דארוף, מנכ"ל ועידת הנשיאים, אמר כי "הקהילה היהודית מאוחדת וסולידרית עכשיו יותר מתמיד – מעולם לא ראיתי קשר עמוק כל כך בין יהודי אמריקה לעם הישראלי".

לדבריו, מסע השליחות של הוועידה כולל מפגשים עם מנהיגי ישראל כמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר בני גנץ, יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד ומספר בכירים בצה"ל. הם אף יבקרו בקיבוצים שנפגעו על ידי מתקפת הטרור של החמאס ב-7 באוקטובר ויערכו טקס זיכרון עם הניצולים מהטבח בפסטיבל נובה, שבו נהרגו 364 אזרחים תמימים שיצאו לבלות במסיבה.

דארוף ציין כי "ההיענות למסע מצד הארגונים השונים שיקפה שיתוף פעולה בין ארגונים רבים שלא נראה מעולם, וכי המטרה היא להישאר מאוחדים כגוף אחד לאחר המלחמה.

."העם היהודי הכי חזק כשהוא מאוחד – זה הלקח של 3,500 השנים האחרונות. כאשר אנחנו מאוחדים אנחנו מצליחים

ראש הממשלה נתניהו הדהד את התחושה הזו ואמר למנהיגי הארגונים היהודים "אני רואה אתכם כאן שנה אחר שנה, אך השנה מדובר במשהו שונה. כל שנה אתם מגיעים הנה על מנת להביע את הסולידריות שלכם עם מדינת ישראל, את הסולידריות של יהדות התפוצות עם המדינה היהודית. אך השנה, הסולידריות הזו חשובה במיוחד. כיוון שמדובר בביטוי לאחדות בין העם היהודי למדינה היהודית, בין רבים מחברינו ברחבי העולם לקושי הגדול שאנו עומדים מולו היום".

הוא דיבר על המשימה להחזרת החטופים, והבטיח "ניצחון מוחלטבמלחמה נגד החמאס. לסיום, אמר ראש הממשלה לקהל ש"ישראל מאוחדת כמו שלא הייתה מעולם".

לאחר מכן הוענקה לראש הממשלה יצירת אומנות מאת האומנית הירושלמית שרון בינדר עם הציטוט התנ"כי "שומר ישראל לא ינום ולא יישן". היצירה הוענקה גם לשגריר לו.

הרברט בלוק, העומד בראש התנועה הציונית האמריקאית, אמר כי "מוזיאון הסובלנות ירושלים הוא המקום המתאים ביותר כיוון שהבנת הסובלנות היא משהו שעלינו להתמקד בו בחברה שלנו הן בישראל והן בעולם כולו. במיוחד ברגע המסוים הזה".

סגן הנשיא בפועל של ועידת הנשיאים, מלקולם הוליין, שהיה חלק מהקמתו של המוזיאון, הוסיף "מדהים לראות את המוזיאון הזה היום".

הוא דיבר גם על ביקוריו בישראל מאז ה- 7 באוקטובר – זהו ביקורו החמישי, "ראיתי למה סבי וסבתי היו עדים במחנות הריכוז. אבל ההבדל הוא שהיום יש לנו צבא יהודי, מדינה וחיל אוויר", אמר.

."פגשתי את שמעון ויזנטל בהזדמנויות רבות, והוא היה נחרד מהזוועות של החמאס. חלק מהרעיון של המוזיאון הוא שאנחנו לא שוכחים – אנחנו מחנכים את הדורות הבאים כדי שיוכלו לזהות את הסכנות ולהוביל את הלפיד"

שגריר ארה"ב לו אמר לנוכחים באולם, "ועידת הנשיאים מילאה זמן רב תפקיד חשוב בחיים האזרחיים בארה"ב, תוך שהיא דוגלת בערכים של יהודי אמריקה ברמות הגבוהות ביותר. יתר על כן, הוועידה מהווה גוף משמעותי בקרב הקהילה היהודית האמריקאית ומקדמת מדיניות ליבה שהינה האינטרס האסטרטגי של ארצות הברית, תוך דאגה עמוקה ליהודי ארה"ב. כולל כמובן תמיכה איתנה בביטחונה של מדינת ישראל והכרה בזכותה להגנה עצמית".

לו המשיך לתאר את התמיכה שהציעה ממשלתו לישראל, וכן הדגיש את גבורתם של הלוחמים בחזית ואת היוזמות האזרחיות הרבות שצמחו מהשטח. בנוסף, הוא אמר "ביחס להשגת מטרות המלחמה, 112 בני ערובה חופשיים כעת כתוצאה ממאמצים בלתי נלאים של ארצות הברית".

לקראת סוף נאומו מסר השגריר לו מסר מלא תקווה ליושבים באולם, ואמר "מאפר ה-7 באוקטובר יש סיכוי לבנות עתיד טוב יותר – עתיד שבו ישראל בטוחה יותר, עתיד שבו דורות של סכסוך יכולים להתוות את הדרך לחלום החמקמק והארוך של שלום אמיתי וביטחון אמיתי עבור ישראל והאזור הזה".

אירועים נוספים

17 בדצמבר, 2023

אירוע חשיפת הכרזה "שתי נשים נגד שלטון הטרור באיראן"

כרזת ענק של האומן האיראני Hooman Khalili נתלתה על חזית בניין מוזיאון הסובלנות בירושלים ומציגה את דמויותיהן של החיילת שיראל חיים-פור ז"ל ומהסא אמיני.

14 בדצמבר, 2023

אור בשולי הענן

תערוכת יצירות אומנות של נוער ירושלמי ונוער שמתארח מיישובים מפונים

13 בדצמבר, 2023

אירוע הדלקת נר שביעי של חנוכה למען משפחות החטופים וכוחות הביטחון וההצלה

אירוע הדלקת נר שביעי של חנוכה התקיים באמפיתיאטרון של המוזיאון והוקדש למשפחות החטופים ולכוחות הביטחון וההצלה.

דילוג לתוכן